اخبار,احتمال «دوستی» ایران و آمریکا


اخبار سیاست خارجی - بازتاب سخنان روحانی درباره احتمال «دوستی» ایران و آمریکا

بازتاب سخنان روحانی درباره احتمال بهبود روابط ایران و آمریکا، توجه مطبوعات بین المللی به حضور وزیر نفت ایران در اجلاس داووس، ارزیابی حضور ایران در داووس به عنوان «ستاره» این اجلاس بین المللی، تأکید جان کری بر ضرورت نقش آفرینی ایران در موضوع سوریه و دیدار مقامات ارشد روسیه و اتحادیه اروپا با محوریت ایران و سوریه، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

به گزارش «تابناک»، متن و حواشی حضور رئیس جمهور ایران در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، مهمترین موضوعی است که از روز گذشته تاکنون مورد توجه مطبوعات بین المللی قرار گرفته است.

 

در این میان، بسیاری از سایت ها و خبرگزاری ها، از جمله «الجزیره» مصاحبه روز گذشته روحانی در حاشیه این اجلاس را مورد توجه قرار داده اند که از احتمال از میان رفتن خصومت دیرینه میان ایران و آمریکا سخن گفته است. الجزیره می نویسد رئیس جمهور ایران اظهار داشته در صورتی که هر دو طرف تلاش کنند، احتمال پایان دادن به بیش از سه دهه خصومت میان ایران و آمریکا وجود دارد. روحانی با بیان اینکه هیچ دوستی و دشمنی ابدی وجود ندارد، گفته باید خصومت ها را به دوستی ها تبدیل کرد.

در مطلب دیگری درباره اجلاس داووس، خبرگزاری فرانسه به موضوع حضور بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران در هیئت همراه رئیس جمهور پرداخته و این حضور را در راستای تلاش وی برای یافتن سرمایه گذاران بین المللی در حوزه نفت و گاز ایران ارزیابی کرده است. این خبرگزاری می نویسد وزیر نفت ایران در داووس ملاقات های رو در رویی را با مدیران شرکت های نفتی بزرگ جهان خواهد داشت و در این دیدارها تلاش خواهد کرد تا آن ها را به بازگشت به ایران و سرمایه گذاری در کشور ترغیب کند. خبرگزاری فرانسه همچنین اشاره می کند که طی سال های اخیر و بر اثر تحریم ها، صادرات نفت ایران به کمتر از نصف تقلیل یافته است.

روزنامه «حریت» ترکیه نیز به موضوع حضور هیئت ایرانی در داووس پرداخته و می نویسد در حالی که ترکیه اصولاً در این اجلاس حضور ندارد، ایران خود را به عنوان «ستاره» داووس مطرح کرده است. این روزنامه می نویسد با وجود اینکه در مجموع، دستور کار امسال داووس نسبت به سال های گذشته جذابیت چندان قابل توجهی ندارد، اما ستاره اجلاس امسال بدون تردید حسن روحانی، رئیس جمهور ایران است. به اعتقاد حریت، در حالی که ترکیه فرصت حضور در داووس را از خود دریغ کرده، ایران حضور بسیار پر رنگی در این اجلاس دارد. نویسنده این روزنامه می نویسد همه حاضرین در داووس بی صبرانه منتظر سخنرانی روحانی هستند.

اما نقطه دیگری از خاک سوئیس، یعنی شهر «مونترو» نیز که میزبان کنفرانس بین المللی صلح سوریه است، توجه مطبوعات و رسانه ها را به خود جلب کرده است. در این زمینه، خبرگزاری «رویترز» اظهارات جان کری، وزیر خارجه آمریکا را بازتاب داده که از احتمال ایفای نقش ایران در کنفرانس صلح سوریه سخن گفته است. کری گفته ایران یقیناً این توانایی را دارد که درباره سوریه مفید بوده و تفاوت ایجاد کند. وی گفته راه های بسیاری وجود دارد که ایران بتواند طی هفته ها یا ماه های آینده به فرایند صلح سوریه ملحق شود و ابراز امیدواری کرده که ایران تصمیم بگیرد نقش «سازنده»ای در این زمینه ایفا کند.

در نهایت، خبرگزاری کویت از دیدار مقامات ارشد روسیه و اروپا با محوریت ایران و سوریه خبر داده است. این خبرگزاری به نقل از ولادیمیر چیژوف، سفیر روسیه در اتحادیه اروپا می نویسد سی و دومین اجلاس سران روسیه و این اتحادیه روز 28 ژانویه برگزار خواهد شد و در آن، تحولات سوریه و همچنین برنامه هسته ای ایران مهمترین موضوع بحث را تشکیل می دهد. وی افزوده در این اجلاس یک روزه، همه جنبه های روابط روسیه و اتحادیه اروپا، از جمله مذاکرات بر سر یک توافقنامه بنیادین جدید، مذاکرات مربوط به انرژی و مبارزه با تروریسم مورد بحث قرار خواهد گرفت. 

 

اخبار سیاست خارجی - تابناک

 رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.