مهـــر - حکم شکایت رحیم مشایی از دو مداح مشهور اعلام شد. حاج منصور ارضی از اتهامات تبرئه شد و حاج سعید حدادیان هم محکوم به پرداخت 50 هزار تومان جزای نقدی. مداحانی که هشت سال پیش برای احمدی نژاد امضای حمایت جمع کردند، اما الان در صف جدی ترین معترضان به سیاست های او قرار گرفته اند. به نظر می رسد محرم امسال برای احمدی نژاد و مشایی، سیاسی ترین و تندترین محرم دولت نهم باشد.

رابطه دولت با مداحان مشهور. رابطه ای که به آخرین و البته سخت ترین پیچ خود می رسد. چند روز مانده به شروع ماه محرم امسال، حکم دادگاه درباره پرونده شکایت رئیس دفتر رئیس جمهور از دو مداح مشهور اعلام شده است. حکمی که البته بدون هیچ قضاوت و تفسیری، کسی فکرش را نمی کرد که آن نزدیکی روزهای داغ انتخابات 84، در آخرین ماههای کار دولت احمدی نژاد چنین سرانجامی  در پی داشته باشد.

ماه عسل 4 ساله

حالا بیش از هفت سال از امضای نامه مشهور مداحان  می گذرد. نامه ای با امضای 104 مداح کشور که نامهای آشنایی همچون حاج منصور ارضی،سعید حدادیان،عبدالرضا هلالی و محمود کریمی در آن لیست به چشم می خورد. این نامه در واقع بیانیه ای بود که مداحان در روزهای مانده تا انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری منتشر کردند و کاندیدای  مورد حمایت خود را "بسیجی ولایی دکتر محمود احمدی نژاد" اعلام کردند.

احمدی نژاد البته تا قبل از سال 84 هم نام آشنا و البته محبوبی برای مداحان مشهور و هیات های مذهبی تهران بود. شهردار وقت تهران پای ثابت جلسه های هیات ها در مناسبت های مذهبی مختلف بود. یک روز در مسجد ارک و پای مداحی حاج منصور ارضی، روز دیگر در مهدیه امام حسن مجتبی(ع) و هیات حاج سعید حدادیان. رابطه خوب احمدی نژاد شهردار با هیات های تهران، البته به همین حضورها ختم نمی شد.

«عطر سیب» عنوان نمایشگاهی بود که در زمان شهرداری احمدی نژاد و با هدف کمک به هیئت های مذهبی در آستانه مناسبتهای مذهبی به راه افتاد. نمایشگاهی که اقلام مورد نیاز هیئت های مذهبی را تامین می کرد و. البته هنوز هم هرسال برگزار می شود.

کمک های مختلف به هیئات تهرانی در کنار همه فعالیت هایی که فضا را برای  فعالیت گسترده تر هیات ها باز می کرد، سبب شد تا گفتمان «بچه هیاتی ها» به یکی از گفتمان های رایج دولت نهم تبدیل شود و دولت پشتیبان بزرگی به نام هیات های مذهبی را هم در کنار خود ببیند.

این ها البته کمترین دلیل حمایت مداحان تهرانی از شهردار شهرشان بود تا او را راهی ساختمان خیابان پاستور کنند. رابطه شخصی احمدی نژاد با مداحان تاثیرگذار تهرانی البته آن قدر حسنه بود که  حاج منصور ارضی که میانه اش با رئیس جمهورهای پیشین اصلا خوب نبود، در صحبت های همیشگی لابلای مداحی هایش ذکر خیر احمدی نژاد و فعالیت هایش بخشی ثابت و همیشگی بود.با اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 84، ماه عسل احمدی نژاد و مداحان شروع شد. شهردار تهران، رئیس جمهور ایران شده بود و  رفت و آمدهایش به هیئت ها هم بیشتر.

حالا دیگر می شد هر سال محرم و روزهای فاطمیه سری میان جمعیت  نشسته در جمع مداحان هیات ها چرخاند و اثری از او ندید. روزهای تاسوعای هرسال گیت های بازرسی جلوی هیات رزمندگان غرب تهران، خبر از حضور رئیس جمهور در هیات سعید حدادیان می داد و شبهای مسجد ارک هم معمولا دعای حاج منصور برای حفظ «دولت محمود» با آمین های بلند جمعیت همراه می شد.

حاج منصور ارضی البته بیشتر از دیگران با احمدی نژاد همراه بود. مداح ویژه سفرهای دولت، مسئولیتی بود که احمدی نژاد به حاج منصور سپرد و او چند وقتی همراه دولت به شهرهای مختلف می رفت تا در جلسات ویژه کابینه و مناسبت های مشهور ذکر مصیبت یا مولودی بخواند.

رابطه خوب دولت و هیئت ها، در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 هم یکی از دلایل مهم پیروزی احمدی نژاد در رقابت با دیگر کاندیداها بود.ماه عسل دولت و مداحان اما چند ماهی بیشتر از یک دوره نپایید و چندماه پس از شروع به کار  دولت دهم، رابطه مداحان و دولت به سردی گرایید. رابطه شکرابی که پشت همه بگومگوهایش یک دلیل و نام مشترک وجود داشت:«اسفندیار رحیم مشایی»

حکم انتصابی که حکم جدایی داد

انتصاب خبرساز «اسفندیار رحیم مشایی» به سمت معاون اولی محمود احمدی نژاد و ماجرای انتشار نامه رهبری، اولین جرقه های جدایی مداحان و دولت را در مردادماه سال 88 زد. اگرچه در ابتدا این ماجرا از سوی حاج منصور ارضی به «مطلومیت احمدی نژاد» تعبیر شد. خبرگزاری ایرنا به نقل از ارضی در مراسم هفتگی  حسینیه صنف لباس فروش ها ، انتقادات از احمدی نژاد و ایجاد جو رسانه ای علیه او را در راستای تضعیف وی پیش از تنفیذ دانسته بود و نوشته بود :«شما بدانید این بنده خدا احمدی نژاد مظلوم است. بنده خود نیز به احمدی نژاد در خصوص انتخاب مشایی انتقاد کردم، ‌اما این حق رئیس جمهور است که همکاران خود را انتخاب کند.»

اما سیاست احمدی نژاد در حمایت بی چون و چرا از مشایی و مواضع خبرسازش، کم کم راه مداحان را از رئیس جمهور دولت دهم جدا کرد و البته  پای انتقاد از دولت را هم به هیئت های مذهبی باز. حتی سعید حدادیان هم یک بار در مراسم عزاداری در مهدیه امام حسن مجتبی(ع) تلویحا به اشتباهش در ایستادن کنار احمدی نژاد در تریبون جشن پیروزی 23 خرداد 88 و عکس گرفتن با او اعتراف کرد.مواضع رئیس جمهور درباره مکتب ایرانی، حجاب، گشت ارشاد، برکناری یک شبه وزرا، خانه نشینی 11 روزه و ... در کنار حمایت بی چون و چرا از مشایی و مواضعش دست به دست هم داد تا نه دیگر احمدی نزاد در چیذر و مسجد ارک و مهدیه امام حسن(ع) آفتابی شود و نه مداحان از دولت و دفتر او دل خوشی داشته باشند.از این به بعد تقریبا هیچ محرم و فاطمیه ای نبود که مداحان معروف، لب به شکایت از رئیس دفتر رئیس جمهور نگشایند و با کنایه از انتقادات تند و تیزشان از احمدی نژاد نگویند.

این ها نمونه معروف ترین موضع گیری های مداحان معروف در مقابل احمدی نژاد و مشایی است :


حاج منصور- 25 خرداد 89 – صنف لباس فروش ها

آقای احمدی نژاد با ارائه دیدگاه های خود درباره حجاب گزکی نابخشودنی به موافقان بدحجابی داد.


سعید حدادیان- 28 مرداد 89

من قبلا هم گفته ام تا این آقای مشایی هست من با آقای احمدی نژاد نشست و برخاست نمی کنم؛ خوب این را بردار یک نفر دیگر را منصوب کن.

یک وقتی یک نفر سرتاپایش سیاه است، آن وقت خال سیاهش به چشم نمی آید؛ یک وقت خال سیاه ادم را زیبا می کند اما اگر این خال تبدیل به لکه شد زشتی محسوب می شود؛ بنده اعلام می کنم آقای(...) برای دولت لکه ننگ و منحرف است.

 
۲۶آذر ۱۳۸۹- سعید حدادیان- مهدیه امام حسن

از آقای احمدی نژاد می خواهم همان‌طوری که می‌توانند یک وزیر را در آن طرف دنیا به‌راحتی عزل کنند، مانند حکم تحریم تنباکو، اقدامی انقلابی کرده و یک یادداشت بنویسند و بگویند: آقای مشائی خداحافظ.

 
حاج منصور ارضی - 29 فروردین 90

.فکر نکن با تو عقد اخوت بسته ایم...فتنه دینی به سراغ احمدی نژاد آمده و نگران دین او هستم.  نمی دانم چرا احمدی نژاد دیگر به هیات نمی آید؟ نمی گذارند بیاید هیئت! و این یک بیماری است."


حاج منصور ارضی  – مراسم احیا مسجد ارک
 
از دفتر رئیس جمهور سخنانی شنیده می‌شود که اصلا در شان رئیس جمهور نیست.
این موجود در دولت عین... است و باید فکری به حالش کرد.
اگر پیرامون این شخص عمل مناسبی صورت نگیرد من خودم درستش می‌کنم!

 
حدادیان فاطمیه اول سال 90:

 از احمدی نژاد توقع نداشتم که زحمت های زیادی کشیده و بسیار پرکار بوده ولی از مشایی حمایت کند...چرا احمدی نژاد به انتقاد علما و مراجع و شخصیت های اصولگرا در خصوص مشایی توجهی نمی کند...خدایا اگر مشایی استعفاء نمی دهد و یا احمدی نژاد او را برکنار نمی کند ، سریعتر او را به بهشت ببر ، البته با توجه به مهم بودن حق الناس جای او ته جهنم است... آقای احمدی نژاد تا از بهشت حزب الله اخراج نشدی سریع تر دور مشایی را خط بکش... چرا حرف ها و تفکرات نهضت آزادی و سازمان مجاهدین خلق از اطرافیان رئیس جمهور شنیده می شود.»

 
حاج منصور ارضی – شهریور سال 90

«فعلا قایمش کردن، پیداش کنن بچه‌ها می‌کشنش. فعلا تو هزاران حصار قرار گرفته این یهودی امت. گفتمم هر کی بکشتش پولشو من می‌دم... این‌ها {تیم احمدی‌نژاد} دارند برای دوسال دیگر برای ریاست جمهوری کار می‌کنند، تا رای اراذل و اوباش را جمع کنند و این آرزو را به گور می‌برند.»

 
حاج حسین سازور – تجمع هیئت های فاطمی در میدان ولیعصر(عج) تهران

"خدایا رئیس‌جمهور کشورمان را از جمیع بلایا و فتنه‌هایی که به دورش حلقه زده‌اند حفظ کن "


شکایت از حامیان سابق

اظهارات تند و تیز حاج منصور ارضی و حاج سعید حدادیان، سبب شد تا مشایی و وکیلش از اعلام شکایت علیه این دو مداح مشهور  خبر بدهند. شکایتی که دو بخش از سخنان این دو مداح مشهور، محور اصلی آنهاست. سخنانی که سعید حدادیان درباره مشایی به زبان آورد و او را «عورت» دولت احمدی نژاد خطاب کرد و دیگری هم  اتهام توهین و افترا و تحریک به قتل رئیس دفتر رئیس جمهور  بود که از سوی حاج منصور ارضی به مشایی نسبت داده شد.شکایتی که  پیگیری شد و حکمش هم  توسط قاضی پیرعباسی رئیس شعبه 26 دادگاه انقلاب صادر شد. حاج منصور ارضی از اتهام وارده تبرئه شد و  سعید حدادیان هم به جرم توهین به مقامهای دولتی 50 هزار تومان جریمه شد.

البته این شکایت با موضع گیری مداحان دیگر هم مواجه شد. آنان که حاج منصور ارضی را به عنوان پدر معنوی و مراد و مرشد خود می دانند، با انتشار بیانیه ای حمایتشان را از حاج منصور و حاج سعید اعلام کردند. در بخشی از این بیانیه که البته با امضای شورای هماهنگی حزب الله و در 27 فروردین سال 90 منتشر شده آمده است :«شاهد سوءاستفاده برخی از افراد در دولت خدمتگذار به منظور ایجاد شکاف و تفرقه داخلی می باشیم... خوشبختانه حزب الله، اتاق فکر جریان فوق را به طور کامل می شناسد. حزب الله معتقد است علاوه بر دشمنان ولایت فقیه، افراد معلوم الحال و نیز گروه های زخم خورده از افشاگری های مکرر حاج منصور از این شکایت سود اصلی را خواهند برد، زیرا همواره در پی قرار دادن دولت خدمتگذار در مقابل امت حزب الله بوده و هستند.»

حاج منصور ارضی هم در جدیدترین اظهاراتش در 5  آبان  91و مراسم دعای عرفه  حسینیه صنف  لباس فروشان گفت:«اینکه من گفتم این آقا کافر و یهودی است، واقعیت دارد. ما ترسی از گفته‌مان نداریم و حرفمان هم عوض نشده است. حقیقت این است که ما باید پای حرف‌هایمان و سینه‌زدنمان بمانیم.در قانون آمده است که هر کس به انبیا و اولیا سهوا اهانت کند، حکمش 5 سال زندان با شلاق است. اما این آقا صاف صاف راه می‌رود. حالا که یک سگ امام حسین(ع) به آن‌ها توپیده است، به هم ریختند. این افراد یواش یواش خودشان را نشان می‌دهند و فسادی که درون این‌هاست خودش را نشان داده است.»

آخرین محرم، سخت ترین محرم

 تا چند روز دیگر محرم آغاز می شود و  فعالیت مداحان، بیشتر از همیشه. دست کم 3 دهه مراسم با حضور مردمی که همیشه پای ثابت مداحی های مداحان مشهور هستند و تریبون هایی که مزه سیاسی شدن را بارها چشیده اند. حالا با پایان دادگاه مداحان، ابتکار عمل دست آنهاست. به ویژه آن که هیچ یک از طرفین هم حاضر نیستند از مواضع خود کوتاه بیایند.

به نظر می رسد محرم امسال سخت ترین محرم احمدی نژاد و مشایی باشد. آن هم با جدی تر شدن فعالیت هیات هایی که روزی او را به پاستور رساندند و حالا در مقابلشان، سد محکمی به نام «حمایت از مشایی» را می بینند. آیا  احمدی نژاد محرم امسال باز هم سری به هیات هایی که روزی حامیان اصلی او بودند خواهد زد؟ آیا مداحان مشهور در آخرین محرم دولت دهم، به انتقادهایشان از دولت ادامه می دهند ؟

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت

لینک های مفید
آموزش مجازی | دوره آموزشی کفپوش سه بعدی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.